“Z nami, ne za nas,” je geslo SVETOVNEGA DNEVA DOWNOVEGA SINDROMA, ki ga obeležujemo 21. 3. 2023. Prav števili 21 in 3 imata za ljudi s to gensko motnjo prav poseben pomen, saj imajo na vsakem 21. paru kromosomov 3 kromosome (en kromosom več).     

(Vir Društvo Slon, dne 21. 3. 2023: https://www.youtube.com/watch?v=sVwmlwJckiE)

Ti ljudje imajo po navadi motnje v duševnem razvoju, se učijo počasneje in težje. Njihove značilne zunanje poteze so: hipertonično mišičje, izjemno gibljivi sklepi, občutljiva koža, redki lasje, velik jezik in na roki samo eno prečno brazdo. Pogosteje imajo srčna obolenja, dihalne, imunske, hormonalne in encimske motnje.

Čeprav se od nas navzven razlikujejo, so delavni, nasmejani in prijazni ljudje. Da so del naše družbe, jim lahko na ta dan izkažemo z gesto, da si na noge obujemo različna para nogavic.

Besedilo pripravil: učitelj Blaž

Vir (povzeto na dan 20. 3. 2023):

Skupno 97 obiskov, današnjih obiskov 1